Hírek

Elérhetőségek

Ökumenikus Templom

Ökumenikus templom

Nagyhegyes község egyház szervezetileg a nagy debreceni egyházközséghez tartozott és 1949. január 1-től Hegyes-Elepi Egyházközség néven önálló eklézsiává vált. Ez néhány évig volt így, majd az 1952. május 2-án hozott határrendezés következtében hajdúvidéki egyházmegyébe került, ezen túl pedig két részre osztva Nagyhegyes Balmazújvároshoz, Elep pedig Nádudvarhoz került. Ez az állapot 20 évig tartott, míg 1972-ben a nagyhegyesi gyülekezet a hajdúszoboszlói egyházközséghez került. Ettől kezdve fokozatosan haladt az önállósodás útján. Saját temploma viszont a községnek nem volt.

Dr. Kökényesi András református lelkész szívében már több mint 70 évvel ezelőtt megfogalmazódott a gondolat, hogy az akkor itt lévő tanyaközpontban templom épüljön, azonban ezt a politikai fordulat nem tette lehetővé. A gyülekezeti élet ennek ellenére Isten kegyelméből működött. Istentiszteleteket tartottak és az iskolában folyat a hittanoktatás.

1960-ban a község önállóvá vált, és sok minden felépült a településen, de a templom az akkori időkben senkinek nem jutott az eszébe. A kis gyülekezet továbbra is templom nélkül maradt.

Azonban a templomépítés gondolata a hívő szívekben maradt és a gyülekezetben végzett lelki, építőmunka következtében az egyre erősödött és megvalósulni látszott.

A templomépítés ügyét dr. Németh József nyugalmazott főorvos, a Bethánia CE Szövetség tagja vette kezébe, mint erre a feladatra Istentől elhívott szolga. 1991-ben megindult a gyűjtés a templomra. Legelőször a Polgármesteri Hivatal ajánlott fel egy nagyobb pénzösszeget erre a célra és egy telket bocsátott a templomépítésre ingyen és bérmentve.

1993 augusztusában kezdődött meg az építkezés. Az építési munkák nagy része társadalmi munkában valósult meg. Ez azt mutatja, hogy a gyülekezet szívből vágyott arra, hogy a vasárnapokat az Úr házában szentelhessék meg hálaadással. Természesen nagyon sok segítés és támogatás érkezett még sok más forrásból. Kapott adományt a gyülekezet államsegélyből, a hajdúvidéki gyülekezetektől, a Hajdúvidéki Egyházmegyétől, a svájci evangélikus egyházak segélyszervezete adományból, és több külföldi segítségből, valamint belföldi református gyülekezetektől. Mindezeken felül az egész templom tervezését, műszaki ellenőrzését, és műszaki vezetését Juhász Attila teljesen ingyenesen vezette. Így történhetett meg, hogy 1995. november közepére elkészült a templom. Felszentelésére 1996. május 5-én került sor. 2000-ben a gyülekezet önálló missziói egyházközséggé vált.

A Nagyhegyesi Református Missziói Egyházközségben jelenleg 112-en vannak felvéve a választói névjegyzékbe. A gyülekezetben folyó lelki munkát jellemzi a rendszeres vasárnapi istentiszteletek megtartása, melynek látogatottsága 30-40 fő között mozog.

Az ünnepes félévben, mely magába foglalja Advent első vasárnapjától a Szentháromság vasárnapjáig terjedő időt, a bibliaolvasó kalauz szerinti napi ige alapján hangzik, Isten igéje az ún. ünneptelen féléveben pedig egy bibliai könyv magyarázata történik vasárnaponként. Hét közben a bibliaórák, hittanórák, konfirmációi előkészítők folynak a kis gyülekezetben. A helyi Nagyhegyesi Veres Péter Általános Iskolában a hitoktatásban részesülő gyermekek száma közel 100 fő, 1-8. osztályig. A nagyhegyesi gyülekezet testvér gyülekezeti kapcsolatot ápol a vámosgálfalvai és a Kolozsvár-kerekdombi gyülekezetekkel.        

 

Pontos cím: 4064 Nagyhegyes, Kossuth u. 30.

Csatolmány(ok):